2010. június 29., kedd

Málnaszörp



Hozzávalók: 2,5 kg érett málna, 1 kg kristálycukor, nátrium-benzoát

Elkészítés: A megmosott málnát üvegtálba tesszük, majd hozzáadjuk a kristálycukrot, jól elkeverjük, majd 2-4 órán át állni hagyjuk. Ez alatt a málna levet ereszt, és kendőn leszűrhetjük vagy átpasszírozhatjuk, Felforraljuk a cukorral és gyakran keverve főzzük egy 20 percig. Ha habosodik a habját leszedjük. Forron üvegekbe töltjük.. Az üvegben lévő szörp tetejére egy késhegynyi nátrium-benzoátot  tegyünk, és jó szorosan, légmentesen zárjuk le. Száraz dunsztba hagyjuk kihűlni(minimum24 óra). Végleges helyre rakjuk, 1-2 hét múlva teljesen összeérik, és sokkal finomabb.

2010. június 27., vasárnap

Mentaízű ital

                                                               




Pár levelet leszedünk, és vízbe tesszük. Kevés édesítővel ízesítjük. Majd a hűtőbe rakjuk az italt néhány órára.
Mikor kivesszük, hideg és aromás ital áll a rendelkezésünkre.  Nyári melegben (na jó nem ezen a nyáron) tökéletes hűs üdítőt kapunk. Mindenféle adalék anyag nélkül. A menta aromája hűsebb érzetet ad.
Ha este berakjuk, akkor másnap már tehetjük az asztalra.

Menta : Mentaszörp



A menták több száz változata tenyészik Európában, Ázsiában és Afrikában.
Legismertebb közülük a borsmenta (Mentha x piperita), hibrid növény. Keresztezéssel szaporították.
Frissítő, élénkítő, gyomorbántalmak esetén oldja a görcsöket, segíti az emésztést, megszünteti a puffadást és a hányingert. Simán inhalálni is lehet használni.

Mentaszörp

3 liter vízbe beáztatok 5-6 marék (közepes a kezem) megmosott mentalevelet. Két citromot  belekarikázok, és hagyom állni legalább 24 órát.
 Édesítőt teszek bele (3 kg cukornak megfelelőt). Csipet citromsavat (7-8 dkg) majd felteszem főni. Forrástól számítva 20 percig forralom.
Leszűrőm, és mehet az üvegekbe forrón. Ha szűrés közbe hűlne kicsit visszamelegítem. Keveset teszek az üvegbe és körbeforgatom, így nem reped meg az üveg, utána töltöm teli.  Száraz dunsztba teszem őket, és csak akkor szedem ki, ha teljesen kihűltek.

2010. június 23., szerda

Rebarbaraleves


Kimegyünk a kertbe (ha éppen nem úszik, akkor akár papucsba is) és lekoppasztunk pár levelet a rebarbara bokorról. Ha nincsen kert akkor a piacon is lehet, de ha már nem törik, hanem hajlik nem az igazi.

Néhány nyél héját lehúzzuk (20dkg), ujjnyi darabokra szeljük, forró vízben fél citromhéjjal 2-3 percig forraljuk ( roppanósan puhára). Édesítjük, 2 dl tejfölt teszünk bele, s a fogyasztásig hűtőszekrényben tartjuk. Hagymával, sóval, borssal fűszerezzük.
Tálalhatjuk zsemlekockákkal megszórva, vagy csak natúran, hűsítő előétel. Ha naturan csináljuk
akkor kávéskanálnyi lisztből, habarás se árt.

2010. június 19., szombat

Rebarbara saláta



Szükséges:

40 dkg rebarbara, 5 dkg cukor, 2 tojás, 2 dl olaj, majoránna, 2 dl tejföl, mustár, só, citrom.

Megtisztítjuk és 1-2 cm-es darabokra vágjuk a rebarbarát. Cukrozott vízben félpuhára főzzük, majd leszűrjük. Tojássárgájából, olajjal majonézt keverünk, mustárral, cukorral, sóval, citrommal ízesítjük és a tejföllel hígítjuk. A leszűrt rebarbarával összekeverve, lehűtve tálaljuk.

Rebarbarás tea



Megtisztítjuk a rebarbaraszárat, és feldaraboljuk. Feltesszük főni jó bő lébe... Kis gyömbért is teszünk hozzá.
Édesítjük, körülbelül 20 percig főzzük.
Ha lezártuk, teafiltert teszünk bele az egyedi ízt ad hozzá. Kis idő múlva finom szűrön leszűrjük. Hűtőbe tesszük.
Csak hidegen, jégkockákkal finom.

(világhálóról)

2010. június 10., csütörtök

Rebarbara ital (üdítő)

Rendes meleg nyár köszöntött be. Eszembe jutott hogy a rebarbarán elég sok levél van még, amit leszedhetek anélkül hogy a növény elpusztulna. Előszedtem a fejemből a saját receptemet. Persze a világhálón is utána néztem mert elég feledékeny vagyok. Csak kisétálok a kertbe és lesz finom üdítőm, minden E és egyéb mellékes nélkül. Bár a rebarbara eléggé mellőzött növény, neki is akad vitamin tartalma. Az íze pedig savanykás, hűsítő.
Számos faját termesztik gyógynövényként vagy emberi fogyasztásra zöldségként. Bár a levelek mérgezők, a levélnyeleket fanyar ízükért felhasználják. Gyógyászati célra általában a 6-8 éves növények gyökértörzsét gyűjtik. Már az i.e. 27. századból való kínai füves könyv is megemlíti a „nagy sárga gyökeret". A középkorban nagyon drága és ritka volt, Európában általánosan az 1700-as évektől terjedt el. Egy ideig csak gyógynövényként termesztették, később magánosán dísznek ültették a parkokba. Az Európában termesztett rebarbarafajták jelenleg már ugyanolyan minőségűek, mint a kínaiak.


Egy sima kis ital.


A szárakat megtisztítom és felkockázom. Felteszem vízbe főni, és 10 percig főzöm. Szétveretem a kis házi masinámmal.
Leszűröm a műanyag kis tésztaszűrőmön (tésztát nem is szoktam szűrni rajta). Kevés édesítővel, vagy mézzel szelidítem.
Jó hidegre hűtöm, és mint rostos ital fogyasztható. Finom ha egy kis jégkását teszünk bele, de a sima jégkocka is feldobja.
Másnap már igazi finomság.
Ami a tésztaszűrőbe marad azt viszont picit édesítem, és bedobom a hűtőbe. Csak natúran krém helyett tökéletes. Még a fagylat helyett is megteszi.. Eddig mindig eldobtam, csak most próbáltam ki, megérte..

2010. június 7., hétfő

Úszó halak a hínárok közt

Valahol ez most aktuális, csak zenét még nem tettem alá! Lassan mindenütt csak a víz lesz, és ez ihletett egy halas videó készítésére. Beethoven akkordjaira.

2010. június 5., szombat

Rakott zöldségfélék.


Az idén is ki kellett ritkítani a sárgarépámat. Kicsit elkéstem vele a sok eső miatt, így nagyobbacska répák is voltak.
Leszedtem elejüket, végüket, lesikáltam őket. Beletettem egy fazékba és annyi vizet öntöttem rá hogy ellepje. Fűszereztem egy kevés ételízesítővel. Kicsit előpároltam, kiszedtem és utána pár szem krumplit is tettem a vízbe.
Beleterítettem egy tepsibe mind a kettőt, petrezselyem zölddel megszórtam ( hagyma zöldet is apróztam közé), kevés olajat is tettem alá. Kicsit sütöttem, majd a vége felé szórtam rá sajtot is.
Feltálaltam köretnek, én magam pedig főételnek fogyasztottam. Ízlett és a fogyókúrába is belefér.

A fotó kicsit fejlettebb répákról készült.